Ekonomická krize – tak to spousta lidí nazývá. Zatímco platy rostou jen velmi pomalu, ceny vyskakují do takových výšin, že se lidé začínají strachovat. A oprávněně. Potravinové banky čelí čím dál vyššímu náporu, úřady nezvládají vyřizovat žádosti o dávky, a spousta rodin se ocitá na pokraji svých sil. Ti, kdo to ještě jakžtakž zvládají, začínají mít strach. Dražší je totiž téměř všechno. Energie, palivo, potraviny, oblečení, úroky, nemovitosti, nájmy, ale i služby. Za zdražování může mnoho faktorů, mezi nimiž se nejvíce vyjímá epidemie covidu, a válka na Ukrajině. Běžný člověk nemůže tyto problémy nijak řešit, ale může hledat způsoby, kde ušetřit, aby tuto neblahou dobu přečkal ve zdraví. Jaké to jsou?

garážový výprodej

Co si můžete udělat sami…

Ačkoliv si třeba nedokážete ušít vlastní oblečení (a možná by vás to vyšlo ještě dráž), některé věci zvládnete i sami, ačkoliv třeba ne tak dobře. Jedná se o položky, za které jsme zvyklí utrácet, ačkoliv k přežití nutné nejsou. Mezi ně patří například návštěvy u kadeřníka. Ať už ženy, ale také muži, chtějí mít krásně upravené vlasy, což však něco stojí. Kadeřníci a kadeřnice si samozřejmě potřebují nějak vydělat, a kromě drahého materiálu musí umět ocenit i svoji práci. Proto vás návštěva kadeřníka vyjde na stokoruny, nebo i tisíce. Ačkoliv tím, že je přestanete navštěvovat, nejspíš ubíráte práci a výdělek jim, sami ušetříte. Ostříhat se, či obarvit, přece zvládnete i sami, nebo snad ne? Možná pak nebudete mít dokonale upravený účes, ale váš rozpočet tolik neutrpí. To samé pak platí pro návštěvu kosmetického studia, masáže, nebo restaurace. Na oběd do restaurace se obvykle chodí především kvůli zážitku, neb ona výletě, ale ruku na srdce, pokud je váš rozpočet napjatý, tuto položku musíte vyškrtnout. 

stříhání vlasů

Věci z druhé ruky

Dále můžete ušetřit tak, že spoustu věcí nakoupíte z druhé ruky, tedy i za výhodnější cenu. Může to být oblečení, které měl původní majitel třeba jen jednou na sobě, a nyní jej posílá dál za poloviční cenu. Dále pak i elektronika, jako mobilní telefon, počítač, monitor dechu pro kojence, nebo osobní váha. Nábytek, mnohdy téměř nepoužitý nakoupíte z druhé ruky také výhodněji. Takových věcí je spousta. Vy tak vypomůžete prodávajícímu zlepšit jeho finanční situaci, a on zase vám, abyste tu svoji tolik nezatížili. Jedná se o oboustranně výhodný obchod, kdy utrpí pouze výrobci, a prodejci nových předmětů.

Potraviny

I na jídle lze ušetřit, aniž byste se omezovali v kvalitě. Musíte se jen více zajímat o to, který výrobek je dražší pouze kvůli značce a reklamě, porovnávat váhové údaje v obchodech, a nakupovat v akcích, které se jako akce pouze netváří.