Finance jsou velmi důležité téma a je opravdu nutné a lepší, když se o financích mluví co nejvíce. A to myslím, jak doma mezi rodiči, tak i mezi dětmi. V dnešní době peníze hýbou světem a je velmi vhodné se finančně vzdělávat. Vždyť jsou již mnohé kurzy, které podporují finanční gramotnost, která je v česku docela podprůměrná. Slyšela jsem o tom v televizi a docela mě to zarazilo. A v tom jsem si uvědomila, že já taky nejspíš nemám ty nejlepší vědomosti, co se týče finanční gramotnosti. A nebojte se toho slova gramotnost. Neznamená to, že jste hloupí, to vůbec ne.

Šetřit na stáří je vyplatí

Jen to znamená, že člověk neumí šetřit nebo bezhlavě utrácí za věci, které vlastně ani nepotřebuje. Já v tom taky kdysi létala. Bylo to asi před pěti lety. Měla jsem svoje první lepší zaměstnání, a tak když mi přišla první výplata, byla jsem v sedmém nebi. V ten moment jsem ještě žila s rodiči a měla jsem v plánu tam ještě asi rok být, tak jsem měla v plánu celou výplatu utratit. A to se mi taky povedlo. Nakoupila jsem si hodně moderního oblečení a taky jsem nezapomněla na kvalitní kosmetiku a parfémy. Parfémy jsem si pořídila hned tři, které byly na mém seznamu přání. Ještě před měsícem jsem si sotva dovolila vůni z drogerie a nyní si můžu koupit více kusů přímo z parfumerie. Byla jsem z toho velmi natěšená, že jsem to opakovala skoro každý měsíc. Sice nejen za parfémy, ale moc ráda jsem utrácela taky za zážitky. Ráda jsem taky navštěvovala luxusní restaurace nebo jezdila na luxusní wellness u nás v Česku, ale taky v cizině. Velmi se mi líbilo v Rakousku. Tam jsem třeba během týdne nechala celou mou výplatu. 

Doporučuji šetřit peníze

Uběhl skoro rok a já neměla našetřenou ani korunu. Když se to mí rodiče dozvěděli, dali mi ultimátu. Buď budu půlku výplaty odkládat a šetřit nebo se odstěhuji. Musela jsem jim dát za pravdu a od té doby šetřím. Šlo to těžko, ale během tří měsíců jsem si zvykla. Nyní mám dost našetřeno, abych mohla do vlastního podnájmu. Už vím, že finanční gramotnost je velmi důležitá.