Do Bulharska na dovolenou k Černému moři


Krátce po sametové revoluci se otevřely brány Evropy dokořán a lidé z naší země již nemuseli žádat o devizový příslib a s prosíkem požadovat „požehnání“ na dovolenou k moři někam jinam, než do destinací zemí bývalého socialistického bloku. A tak se doslova roztrhl pytel se zájemci o pobyt v Itálii, ve Španělsku, v Portugalsku, na Kanárských ostrovech, v Tunisku, Řecku či na Kypru. Málokdo si tuto příležitost nechal ujít a alespoň jednou se většina z nás k moři do těchto zemí podívala.

koupání v moři

Jak známo, zakázané ovoce chutná nejlíp a hlad po cestování do těchto končin byl obrovský. Jenže jak šel čas, začal se pomalu, ale jistě stírat rozdíl mezi bývalými socialistickými zeměmi a těmi kapitalistickými, a mnozí lidé zjistili, že jim mnohem víc vyhovuje maďarský Balaton nebo bulharské pobřeží Černého moře.

Bylo to dáno přívětivými cenami i lepšími mezilidskými vztahy a větší ochotou nabídnout kvalitní služby zahraničním návštěvníkům. Bulhaři a Maďaři jsou velmi pohostinní, a co je tu skutečně téměř „bez konkurence“, je kvalita a množství pěstovaného ovoce a zeleniny.

mořská vlna

Dopřát si pobyt u Černého moře a vyměnit naši měnu za bulharské peníze má ještě některá pozitiva, o nichž se příliš na veřejnosti nemluví.

Moře téměř bez potvor – Černé moře není tak bohaté na různé jedovaté a nebezpečné tvory, sice se tu vyskytují některé žahavé medúzy a ježci s jedovými žlázami, ale nejsou zpravidla život ohrožující. Žijí tu i dva druhy velkých žraloků, například kladivoun, ale dosud tu nebyl zaznamenán útok žralokem na člověka. Nemusíte mít tedy z koupání v Bulharsku obavy, to mějte v jiných mořích.

Příjemná salinita – Černé moře není příliš slané, jeho salinita je přibližně na úrovni poloviny chorvatského Jadranu, což některým lidem vyhovuje mnohem víc. I přesto je však ve vodě dostatek rozpuštěných minerálních iontů, takže je koupání v takovém moři velmi zdravé.

Dostatek slunce – Bulharsko patří mezi země, kde nejste příliš sužování tropickými teplotami, ale kde je zároveň dostatečně dlouhá délka slunečního svitu. Nebude to zkrátka tak dramatické, jako na severu Afriky nebo v zemích Středního východu, kde teploty v létě přesahují celkem běžně i 40 stupňů Celsia.

Doporučené články