Bavlna aneb obléká nás rostlina


Bavlna aneb obléká nás rostlina

Každý jistě ze školních lavic zná rostlinu bavlník. Vyrábí se z něj bavlna, z které se vyrábí trička, spodní prádlo nebo povlečení a prostěradla. Je to velice příjemný a prodyšný materiál, který upřednostňuje řada lidí před sice módními, ale umělým a výrazně méně prodyšnými materiály jako je například polyester. Není však bavlna jako bavlna. Rozlišujeme různé druhy, ale i různou kvalitu. Zkušená švadlena na první pohled rozdíly pozná. Dokážete i vy rozeznat, jaká látka je organická bavlna, plenkovina nebo bavlněné plátno?

latka

Bavlník

O tom, jaká bude finální surovina, rozhoduje nejen druh bavlníku, ale také způsob jeho pěstování. Rozlišujeme čtyři základní druhy bavlníku, a to nejvíce zastoupený bavlník srstnatý, bavlník keřovitý, bavlník stromový a bavlník bylinný. Bavlna je oblíbená a hojně obchodovaná komodita. Pěstuje se téměř ve stovce zemí, a to především tam, kde k tomu jsou nejlepší klimatické podmínky. Nejvíce vývozu bavlny je z Číny, Indie, Spojených států nebo Pákistánu. Pěstuje se však i v Evropě, ovšem ve značně omezeném množství.

bavlnik

Bavlna

Bavlna je poměrně dobře hořlavý materiál. Z devadesáti procent je tvořená celulózou. Samotné bavlněné vlákno je jen velmi málo elastické. Je to jedna z nevýhod, proto se bavlněné látky mačkají a také se často vytahují. Pokud se k čistě bavlně přidá elastan, získá se vlákno stálejší. Mokrá bavlna je poměrně pevná, proto ji nevadí praní a ždímání. Také se díky tomu dá dobře sušit pověšená a nezničí se. Což naopak u mnoha umělých vláken je prakticky nepřestavitelné. Bavlna se může srážet, ovšem to hodně závisí na druhu bavlny, její vazbě a případných dalších příměsích. Bavlněné látky dobře snáší vysoké teploty. Proto je lze vyvářet i žehlit na vysoký stupeň. I z tohoto důvodu je velmi vhodná na výrobu oblečení pro kojence a malé děti.

Doporučené články