Spočítejte si, kolik dostanete na výplatu


Jediné, co nás za celý měsíc zajímá. Jediný den, který je pro nás něčím zajímavý a výjimečný. To je den, kdy dostáváme v práci výplatu. Příjemný pocit, když víte, že vám na účet připíšou nějaké peníze. Jenomže si je musíme vydělat a proto také chodíme do práce. Zaměstnání bývá hlavním naším příjmem financí do domácnosti, a proto každého jistě zajímá, jaká bude jeho výplata.

Výpočet výplaty samozřejmě není složitý, ale obsahuje mnoho náležitostí, kvůli kterým si to z hlavy jen tak nevypočítáme. Je zbytečné zkoušet to na kalkulačce, když to jde tak snadno a rychle pomocí kalkulačky na internetu. Do ní zadáte hrubou mzdu, to je ta vyšší. Už podle názvu jistě pochopíte, že se jedná o hrubou mzdu, bez odečtu jakýchkoliv daní nebo poplatků. Jakmile zadáte hrubou mzdu, kalkulačka sama odečte všechny potřebné náležitosti jako je daň z příjmů, odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Výsledkem je čistá mzda kalkulackacistemzdy.cz

lidé chodí

V úvahu bere také počet dětí, invaliditu, možnost pracovat jako student či počítá s dalšími různými zvýhodněními podle potřeby.

Pro rok 2021 se nepočítá se super hrubou mzdou. Ta je dočasně zrušená, ale opět by měla být zavedená.

Základní rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou jsme si již vysvětlili. Jak je to s dalšími pravidly? Těmito pravidly můžeme rozumět odvod na sociálním a zdravotním pojištění a také odvod části našich financí na dani z příjmů. Tu musíte zaplatit vždy, když vyděláváte určité množství peněz. V případě mzdy to provádí mzdová účetní, takže když pracujete ve firmě, nemusíte se nikdy obávat, že byste tyto položky neměli zdaněné. Je však lepší si raději vždy ověřit, jestli za vás zaměstnavatel odvádí také sociální a zdravotní pojištění, které je státem stanovené.

kavárna lidé prác

V případě klasického pracovního poměru se také zaměstnavatel s vaším oceněním nesmí dostat níže, než je hodnota minimální mzdy. Co to znamená v praxi? To znamená, že nesmíte mít podepsanou smlouvu na nižší hodnotu než je 15 200 Kč hrubého. Tato částka stanovuje minimální hranici, ať se jedná o jakoukoliv práci čili o jakoukoliv náplň práce.

Doporučené články