Jaký princip má skleněné zábradlí


Je pravda, že sklo nepatří zrovna mezi materiály, které bychom vybrali, když se mluví o bezpečí. Koneckonců velmi snadno praská a střepy z něj jsou skutečně ostré a mohou snadno poranit. Přesto je poměrně často používáno jako materiál pro zábradlí.

Abychom pochopili, proč tomu tak je, je potřeba se podívat na základní vlastnosti skla. Pokud není nějakým způsobem barvené, je naprosto průhledné. Je poměrně málo odolné vůči nárazu, avšak velmi odolné vůči tlaku. Navíc je velmi trvanlivé a poměrně snadno se čistí. I pro tyto své vlastnosti se používá jako materiál pro okna.
dům se skleněným zábradlím

Jeho křehkost však lze zmírnit https://www.prozeny.cz/clanek/lupenka-vylecit-se-neda-zmirnit-vsak-ano-co-zabira-13295 tím, že jej uděláme silnější, nebo použijeme takzvané tvrzené sklo. Jeden jeho druh známe všichni z filmů. Jedná se o neprůstřelné sklo. I to má však své limity. Lze je tedy použít pro klasické zábradlí, například v typickém panelovém domě, kde po schodech prakticky konstantně někdo chodí?

Nejprve se podívejme, jak je vlastně skleněné zábradlí stavěno. Obvykle totiž netvoří celou plochu, nýbrž se jedná pouze o vnitřní výplň, která je napojena na nejčastěji kovovou konstrukci. Toto uspořádání zajišťuje, že i v případě rozbití skla nebude úplně ohrožena funkce zábradlí.

Co tedy představuje největší riziko? Paradoxně to jsou lidé, a z nich především děti. Ty jsou zvědavé a mnohdy také kruté. Není proto divu, že mohou zkusit do skla kopat v touze ho rozbít. Tím však mohou nejen způsobit majetkovou škodu, kterou pak budou hradit jejich rodiče, ale také se vážně poranit.
skleněná zábradlí v obchodním centru
Nejsou to však jen děti, ačkoliv u dospělých to je spíše otázka nehody. Staříkovi nebo stařence, kteří přišli z venku, kde zrovna prší, uklouzne hůl a uhodí do skla. Nebo přijde někdo se zablácenými botami, podklouzne mu noha a při hledání opory kopne do výplně. To vše se může stát a je nutné s tím při konstrukci počítat.

Přesto jsou nehody způsobené skleněným zábradlím velmi zřídkavé. Není tedy třeba se ničeho obávat, pokud je i u vás v domě. Jen jednejte s klasickou opatrností a vše bude v naprostém pořádku.

Doporučené články