Kratom má své fanoušky


Tentokrát se podíváme do jihovýchodní Asie, kde se pěstuje kratom. Pro toho, kdo ještě vůbec netuší, o co se jedná, tak jen na úvod malé představení. Kratom je rostlina, která je známá rovněž jako Mitragyna speciosa. U nás je to možná novinka, ale historie sahá poměrně daleko, snad tisíce let zpět. A zase na druhou stranu, aby si někdo nemyslel, tak zrovna to také není malý keříček, ale obrovský strom, který dosahuje výšky klidně až 30 metrů. Nejcennější na něm jsou jeho listy, které v sobě mají obrovský potenciál, jenž se využíval v alternativní medicíně. A skutečně i v současné době jeho popularita vzrůstá.

kratom zelený

Bohatý výběr

Otázkou je, proč je tak žádaný, ačkoliv vysvětlení není zase tak daleko. Kratom je na místech svého původu zejména užíván pro své stimulační a analgetické účinky. Ty se projevily zvláště v době, kdy museli lidé těžce pracovat a aby vše zvládli, poté listy z tohoto stromu žvýkali. V podstatě odhadli, že zvládají nejen fyzickou práci bez větších problémů, ale také odstupují od nich různé bolesti a celkově se cítí mnohem lépe. V posledních letech se rozšířil i do západních zemí jako alternativní lék na řadu zdravotních problémů. Obsahuje velké množství látek, kterým se říká alkaloidy, především se jedná o mitragynin a 7-ydroxymitragynin. U nás se dá kratom zakoupit například v podobě prášku, z kterého se dá připravit chutný nápoj.

kratom bílý

Pozor na předávkování

Jako každá bylina, tak ani zde není žádná výjimka v tom, že je nutné dodržet doporučené dávkování, aby nedošlo k nežádoucím účinkům. Také při nákupu je důležité si vybrat ověřený obchod, který bude nabízet kvalitní produkt bez nežádoucích příměsí, pesticidů a těžkých kovů. Nesmí vás zaskočit, že v naší republice se prodává pro sběratelské účely, ale je to jen a pouze z toho důvodu, že na našem trhu není schválený jako potravina nebo doplněk stravy. Nicméně na jeho jedinečné síle mu to neubere.

Doporučené články