Češi jsou národem kutilů, to je sice pravda, ovšem není to důvod k tomu, takovými lidmi pohrdat. Měli bychom si na nich naopak cenit jejich nápaditosti. Většinou to bývají lidé skromní, i když je jejich hobby na první pohled docela směšným způsobem trávení volného času. Vždyť je přece mnohem pohodlnější ulehnout na pohovku a sledovat televizi, nebo ne?

kladivo a lepidlo na dřevo

Život se však skládá z maličkostí a kvůli každé drobnosti přece nebudete obtěžovat specializovanou firmu nebo hodinového manžela.

Nůžky – máte-li doma šikovného kutila, nabrousí vám nůžky na brusce. U nůžek je totiž nesmírně důležitý úhel ostří, jestliže je příliš malý nebo naopak velký, stříhaný materiál se pak houlí nebo třepí. Existuje však zajímavý fígl, jak nabrousit nůžky i bez brusky. Rozstříhejte s nimi na malé kousíčky jemný smirkový papír, nebo ještě lépe smirkové plátno.
svinovací metr, nůžky a nit

Nátěrové hmoty – jestliže natíráte cokoli jakoukoli barvou, která má hustší konzistenci než voda, má tendenci vytvářet hrudky. Zvláště u barev, které jsou využívány častěji, a plechovka bývá několikrát otevírána a zavírána. Nejlepší způsob, jak se zbavit hrudek v barvě, je přecedit ji přes silonové punčochy.

Zásuvky – všechny pohyblivé části nábytku, kde se smýká po sobě plast nebo dřevo, případně kombinace plastu, dřeva a kovu, mohou po nějaké době začít zadrhávat. Tomu zabráníte, jestliže potřete namáhané části obyčejným mýdlem nebo parafínovou svíčkou, případně měkkou krejčovskou křídou.

Tkanička do bot – už se vám někdy stalo, že u často nošených bot na tkaničku se vám její konce roztřepily nebo jste ztratili ten koncový plastový návlek? Stačí konec tkaničky namočit do laku na nehty, nechat chvíli zavadnout a poté pohodlně mezi prsty koncovku vytvarovat do potřebné podoby.
oprava lepidlem

Vruty v nábytku – dnes se většina nábytku, včetně toho z masivu, vyrábí formou stavebnice. Často se však stává, že se vruty v předvrtaném otvoru protáčí, anebo se po několika montážích a demontážích uvolní tak, že se jednotlivé části viklají. Stačí potírat vruty lepidlem Herkules, nebo truhlářským klihem, a u větších otvorů je vhodné nejprve omotat závity vrutu nití a teprve pak potřít vrstvou lepidla.