Kouzlo starých časů


Kouzlo starých časů

Pokud jste obdivovateli starých tradic a rukodělných výrobků všeho druhu, pak určitě máte nějaký pěkný historický kousek doma. Mohou to být třeba starožitné hodiny po babičce z chalupy, ručně malovaná šperkovnice, vyřezávaná židle nebo třeba zlatý ručně vyráběný šperk. Takových kousků se obvykle dochová jen velmi málo. Jsou to skutečné klenoty, které často nemusí mít jen velkou citovou hodnotu, ale mohou být z rukodělného hlediska velice ceněné. Ve starých chalupách se často objevoval malovaný nábytek. Kouzlo jedinečných maleb si můžete přenést i do svého domu či bytu, a přitom nemusíte prolézat půdy nebo obcházet starožitnictví. Dokonce si můžete zvolit požadovaný motiv dle svých preferencí.

nabytek

Malovaný nábytek

Zdobený nábytek se začal objevovat během 18. a 19. Století. Malbou se zdobily především velké kusy nábytku, které obvykle dominovaly celé místnosti. Mohly to být šatní skříně či různé dřevěné truhly. Motivy se lišily podle oblasti, ovšem lidoví tvůrci obvykle čerpali svoji inspiraci v přírodě. Proto motivy často obsahovaly květiny, ptáčky či lesní zvířata. Používaly se i velmi konkrétní motivy jako například čtyřlístky, nebo se květy spojovaly do bohatě proplétaných a stylizovaných obrazců. Objevovaly se však i různé duchovní motivy, které měly většinou za úkol ochraňovat obyvatele stavení. Hojně používané byly ochranné motivy, z pochopitelných důvodů, malovány hlavně na dětské kolébky. Malovalo se temperovými či klihovými barvami. Svou barevností i motivy vyniká především oblast jižních Čech.

puda

Pokud vás lidový malovaný nábytek zaujal, můžete se přijet podívat například na tvrz Žumberk u Nových Hradů, kde mají jeho rozsáhlou expozici. K vidění jsou zde i další řemeslné výrobky a nudit se nebudou ani děti, pro které je zde připravena interaktivní hravá část.

Doporučené články