Přírodě pomůžeme zajisté hlavně řádným tříděním odpadu, používáním ekologických tašek nebo využíváním přírodních produktů. Ale co taková elektronika? Také velice důležitá věc v tomto odvětví.

Co takhle ekologický mobilní telefon?
Přemýšleli jste někdy o tom, kolik kovů se musí vytěžit, kvůli elektronice? Opravdu velké množství! A spousta z nich je vzácných. Těží se na jihu. A tam mají velmi nízké náklady na pracovní sílu a poškození zdraví pracovníků je obrovské.  Například olovo má negativní vliv na nervovou soustavu.

strom v přírodě

V dnešní době je velkým trendem často měnit mobilní telefony, i když to není nutností. Stačí, že je trhu je novější model nebo se nám vzhledově zalíbil jiný ve výloze v obchodním domě a už měníme. A toto je ten hlavní důvod zatěžování přírody elektronikou, tudíž spoustou kovu, z pohledu ekologie. Pokud telefon opravdu doslouží, je nejlepší, co můžete udělat, dát ho k řádné recyklaci. Bohužel, takto skončí minimum odložených mobilů. Poté je ideální pořídit si mobilní telefon od známých, přátel, rodiny či třeba z bazaru. Co z toho vyplývá? Je to jednoduché! Ekologický mobil je ten, který nám dlouho vydrží a dlouho se používá. Pokud Vám třeba doslouží baterie, ale jinak zůstává telefon funkční, stačí ji pouze vyměnit za novou. Ekologický mobilní telefon můžete hledat mezi modely, u kterých se používá recyklovaný plast, šetří papírem při balení či tisku manuálu.

mobil a káva

V cizině mají dokonce již v některých telefonech zabudované solární nabíječky. U nás lze zatím pouze nabíjet přes USB napájení. Je ale již možnost většinou používat jeden mikrokonektor, pokud tedy zrovna nemluvíme o výrobci jedné značky, kde jsou konektory originální pouze přímo jen pro danou značku. Tak co myslíte? Nestojí to za to, být šetrnější k přírodě? Je škoda ji ničit, když můžeme udělat opak a pomoci ji.