Destinace na letní dovolenou už je dávno vybraná a vy teď přemýšlíte, co vše s sebou přibalit, co je potřeba před odjezdem udělat a kde necháte domácí mazlíčky?

Pokud jsou vaši spolucestovatelé zkušení řidiči, nebojte se vyrazit na dovolenou vlastním automobilem. Taková dovolená vyjde o poznání levněji, než v případ cestování letadlem. Jízda autem je pohodlná. Můžete dojet přesně na místo určení, na místě si nemusíte půjčovat auto z půjčovny, zastavíte kdykoliv budete potřebovat a odpadají problémy s přepravou zavazadel.

cesta letadlem

Hlavně v tuzemsku můžete vyzkoušet cestování vlakem nebo autobusem. Cesta je ovšem zdlouhavá a ne zrovna pohodlná, pokud tedy máte malé děti, tuto možnost zvažte. V případě, kdy si chcete celou trasu zkrátit na minimum a užívat si komfortu při cestování, ideálním dopravním prostředkem bude letadlo.

Cestování letadlem už není doménou pouze nejbohatších vrstev. Palubní vstupenky zvláště u nízkonákladových společností vyjdou v mnoha případech i levněji než cestování autobusem nebo autem.

palubní lístek

Ovšem jen v tom případě, že s koupí nebudete otálet a zabukujete let i několik týdnů dopředu. Nejlevnější letenky vám pomůžou najít i různé vyhledávače, které spolupracují s většinou leteckých společností.

Co s sebou na palubu?

Většina leteckých společností nabízí v ceně letenky i příruční zavazadlo, které si s sebou můžete vzít na palubu. Ne všechno si do něj ale můžete přibalit. Na palubní zavazadla se kladou daleko přísnější nároky než na ta odbavená. Ty většinou podléhají pouze přípustné váze, kterou nesmíte překročit. Samozřejmostí je i zákaz přepravy nebezpečných zbraní a výbušnin.

U příručních zavazadel už jsou podmínky o něco přísnější. Největší omezení se týká hlavně kosmetiky a tekutin. V příručním zavazadle můžete převážet maximálně 11 lahviček s tekutinami a maximálním objemem 100 ml.